Arnika horská (Lat. Arnica montana) je divorastúca 30 - 60cm trvalka, ľahko rozpoznateľná vďaka svojej ochlpenej byli a svojmu žlto oranžovému, príjemne voňavému kvetu. Jej nároky na nadmorskú výšku, typ pôdy a podnebie vedú k tomu, že nerastie len tak niekde.
Nájdeme ju najmä na vlhkých, močaristých lúkach, pastvinách a rúbaniskách v nadmorskej výške nad 800 m n. m., v horských oblastiach Európy. Vyhľadáva pritom kyslé (pH od 5 do 5,5), kremičité a nevápenaté pôdy. K životu takisto potrebuje naklonený terén, ktorý zabezpečuje dostatočný odvod vody. Skrátka potrebuje vodu, ale nie príliš. U nás sa vyskytuje zriedkavo, častejšie v Českej republike, prevažne v Krkonošiach a na Šumave. Pre svoje až zázračné schopnosti je veľmi žiadanou bylinou, hojne sa využíva aj v homeopatii, preto dochádzalo k jej masívnemu zberu. Teraz je už ale prísne chránená, jej zber vo voľnej prírode nie je možný. Pri zbere sa jednotlivé úbory odtrhávajú celé (jún-august), tesne pod kvetným lôžkom. Nazberaný materiál sa nesmie stláčať, suší sa rýchlo v tenkých vrstvách na vzdušných miestach.
Táto vzácna a cenená liečivá rastlina môže sprevádzať všetky etapy ľudského života. Pomáha v boji proti zápalom, bolesti a chráni cievy. Je účinná v mnohých smeroch. Podporuje hojenie modrín, kde sa predpokladá, že stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré pomáhajú vylučovať preplnenú krv a tekutiny z postihnutej oblasti.
Je populárna ako holistická liečba bolesti tela spôsobenej traumou, chirurgickým zákrokom alebo zápalom. Štúdia zameraná na maratóncov ukázala, že tí, ktorí užívali arniku, zaznamenali bezprostredne po behu nižšiu bolestivosť svalov v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Ďalší výskum preukázal, že arnika je účinnou alternatívou k NSAID (nesteroidným protizápalovým liekom) na poúrazovú a pooperačnú liečbu bolesti.
Arnika si našla svoje miesto aj pri zmierňovaní opuchov, najmä ak je spôsobené podvrtnutím, natiahnutím svalov, bodnutím hmyzom alebo zlomeninami kostí.
Javí sa tiež ako užitočná pri liečbe bežných osteoartritických príznakov, ako sú bolesť a stuhnutosť kĺbov. Výskum zistil, že denná aplikácia arnikového gélu bola na úľavu od bolesti a funkciu rúk rovnako účinná ako ibuprofénový gél.
Ako antioxidant môže arnika poskytnúť úľavu tým, ktorí majú ochorenie, ako je akné, ekzém a psoriáza. Je tiež účinným prostriedkom na hydratáciu presušenej pokožky. Čistý extrakt z arniky montany sa neodporúča nanášať na pokožku. Aplikuje sa najčastejšie vo forme gélu, masti, krému, oleja (macerát sušiny v oleji) alebo tinktúry. Môže sa z neho robiť aj obklad. Zvyčajne sa používa lokálne, pretože pri perorálnom podaní arniky môžu vzniknúť vážne vedľajšie účinky. Extrakt z arniky sa nachádza v prípravkoch BALNEA Dudince hydrogél hrejivý a chladivý.