Možno vám marhuľový olej pripadá taký obyčajný. Spolu s mandľovým patrí medzi olejové klasiky. Veríme, že po prečítaní blogu sa presvedčíte o jeho neobyčajnosti a zistíte ten pravý dôvod, prečo sa stal neodmysliteľnou súčasťou kúpeľnej kozmetiky BALNEA Dudince. Pozor však, často sa na trhu objavuje riedený, alebo niečím úplne nemarhuľovým nahradený olej.
Rozmaznávajte marhuľovým olejom tvár aj telo
Prečo je práve marhuľový olej základom mnohých kozmetických výrobkov v starostlivosti o pleť? Robí jej totiž mimoriadne dobre. Má krásnu vôňu, ľahkú konzistenciu a jedinečné účinky. Toto všetko a ešte k tomu za veľmi priaznivú cenu. Je vhodný na celé telo, nielen na tvár, aj keď tej prospieva najlepšie. Takže vo flakóne máte naozaj univerzálneho pomocníka.
Marhuľový olej je ľahučký a veľmi dobre sa vstrebáva. Ocenia ho všetky typy pleti. Ideálne je, keď jeho univerzálny účinok podporíte pridaním niektorého oleja špecificky pôsobiaceho na daný typ pleti. Napríklad pre mastnejšiu pleť kombinácia s hroznovým olejom, pre suchšiu pleť môže byť v spojení s makadamovým.
Podľa istých zdrojov nie je vhodný jedine pre pleť mastnú s akné, ktorú by údajne mohol zhoršiť. A naopak najlepším prostriedkom je pre pleť suchšiu a citlivú.
Odporúča sa aj pre najmenších na starostlivosť o ich hebučkú kožu. Je skvelým olejom na odličovanie. V tomto prípade platí mimoriadna obozretnosť na kvalitu, pretože sa predsa len jedná o citlivú pokožku v okolí očí.
Je taktiež olejom s dobrým účinkom na vlasy, používa sa v zábaloch na lesk a posilnenie vlasov, alebo proti lupinám. Pomáha tiež ako mazanie na boľavé reumatické kĺby, natiahnuté a unavené svaly.
Z čoho sa olej skladá?
Po aplikácii na pleť ju nielen vyživí, ale taktiež presvetlí a zjemní. Zregeneruje a upokojí. Olej obsahuje veľké množstvo nenasýtených esenciálnych mastných kyselín a pokožke dodáva vysoký podiel vitamínu A a E. Konkrétne v marhuľovom oleji nájdete hlavne kyselinu olejovú, linolovú a palmitovú.
Odkiaľ pochádza?
Marhuľový olej je, podobne ako napríklad slivkový, vyrobený z jadier ovocných kôstok. Kôstky skrývajú svoj poklad dobre ukrytý a ťažko dostupný vo veľmi tvrdej škrupine. A aj keď je každý z týchto olejov niečím iný, predsa len majú čosi spoločné. Zjednodušene sa to dá nazvať antioxidačným účinkom. Rovnako ako pri ovocí, o ktorom sa často publikuje ako o antioxidačnom, obdobne aj oleje lisované za studena z ich jadier fungujú antioxidačne na našu pleť. Sme tak akoby „šťavnatejší“ na pohľad čo je práve ten žiadaný omladzujúci efekt.
Marhuľa, lat. Prunus armeniaca, sa v Európe hojne pestuje už od čias Rimanov. Populárne oranžové mäsité plody obsahujú veľa vlákniny. Sušené marhule sú súčasťou stravy národov tešiacich sa dlhovekosti a dobrému zdraviu.
A už ste ho ochutnali?
Nie je náhoda, že jadrá kôstok vyšľachtených sladkých odrôd marhúľ sú poslednou dobou zmieňované ako doplnok stravy typu „superfoods“. A skúmajú sa ich možné protinádorové účinky.
Práve z týchto jadier sa získava olej. Ten najkvalitnejší lisovaním za studena. Marhuľový olej sa najčatejšie dováža z Juhoafrickej republiky. Možno vás to prekvapuje, lebo napriek tomu, že sa v strednej Európe pestuje marhúľ dosť, tak olej sa práve pre veľkú náročnosť výroby dováža.
Pokiaľ chcete z oleje získať maximum, doprajte si ho občas aj vnútorne. Či už do rannej kaše, alebo do studenej kuchyne. Má zaujímavú, príjemnú chuť.