Legenda o víle Dudinke
Rímsky vojvodca Aquilla Aquillius dal postaviť svoj tábor neďaleko dnešných Dudiniec. Tu mu okrem jeho vojakov robili spoločnosť aj jeho manželka a syn. Jednej letnej noci chlapec ticho vstal a námesačný vyšiel zo stanu. Ráno vojvodca Aquillius zistil, že posteľ jeho syna je prázdna a ihneď dal biť na poplach. Jeho légie prehľadali celé okolie. On sám sa vybral neďaleko k zapáchajúcim teplým prameňom, kde našiel svojho syna nehybne ležať. Keď už strácal všetku nádej, či jeho syn prežije, objavila sa mu nadpozemsky krásna víla Dudinka -patrónka prameňov. Vojvodca jej sľúbil čokoľvek za to, že synovi prinavráti život. Dudinka žiadala prepustenie všetkých zajatcov Aquillius neváhal a dal víle svoj sľub. Víla načrela do mŕtvej hrdzavej vody a potrela ňou chlapca, ktorý ožil. Potom mávla rukou a premenila všetku vodu v jazierku na blankytne modrú. Odvtedy už voda v jazierkach a okolitých prameňoch nebola mŕtvou, ale, naopak, živou liečivou vodou, ktorá vracia ľuďom stratené zdravie.
Preto dodnes dudinská voda prinavracia ľuďom zdravie. A preto sú v Dudinciach aj kúpele :-) A ako inak, i naše dudinské letné termálne kúpalisko nesie meno víly Dudinky.
Travertíny - svedkovia histórie liečby v Dudinciach
Názvy dvoch travertínov (Očný a Hostečný) prezrádzajú, kvôli akým chorobám ich ľudia vyhľadávali. Hostec bol ľudový názov pre reumu, takže jej liečba má v tomto kúpeľnom meste dlhú tradíciu. (Obidva pramene prestali vytekať v roku 1938.)
O Tatárskom prameni sa traduje, že je nemým svedkom ukrutností páchaných týmito kočovnými bojovníkmi. (Zo žriedla naposledy vytekala voda v roku 1936.) Travertín s poetickým menom Šípková Ruženka má krajšiu a voňavejšiu minulosť :-) v jeho okolí kedysi rástli ruže.
Očný prameň - Lesopark Búroš
Najväčším z travertínov je Kúpeľný prameň. (Voda z neho prestala vyvierať v roku 1955.) Iným superlatívom sa pýši najmladší útvar, ktorý skrášľuje breh rieky Štiavnice – Travertínová terasa.
Travertínová fontána pri Kúpalisku Dudinka
Rímske kúpele
sú chráneným prírodným útvarom – ide o 32 travertínových bazénikov, v ktorých sa podľa tradície kúpavali vojaci rímskych légií, ktorí bojovali neďaleko pri rieke Hron s nepriateľskými kmeňmi Kvádov. Ešte v uplynulom storočí v týchto miestach vyvierali minerálne pramene, ktoré kamenné vane napĺňali liečivou vodou.
Rímske kúpele
Kráľovná minerálnych vôd
V stredoveku sa dudinská vzácna voda využívala na liečbu reumatizmu, zápalov očí, kožných ochorení a chorôb tráviacich orgánov– ako sa uvádza v dielach Mateja Bela a profesora von Crantza z 18. storočia. Okolo roku 1890 zavítali do Dudiniec špecialisti z Viedne. Ich úlohou bolo uskutočniť prieskum prameňov, ktoré sú na základe jeho výsledkov od roku 1894 oficiálne uznané ako liečivé, čo predstavovalo výrazný prelom v šírení povedomia o ich účinkoch. Presvedčil sa o nich aj najvzácnejší hosť – obľúbená cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sisi. Podzemný poklad Dudiniec sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry. Najstaršia správa o obchodovaní s vodou (z roku 1887) od lekára Štefana Bohlemana uvádza, že v časoch Rakúsko-Uhorska sa dudinská minerálna voda plnila do fliaš a furmani ju na vozoch vystlaných slamou rozvážali po celej monarchii. V rovnakom čase vznikol reklamný slogan „Dudinská liečivá voda, kráľovná minerálnych stolových vôd“.
Zvyknete piť i vy dudinskú minerálnu vodu? Pošlite nám foto, a jedného z vás odmeníme :-)
Svoje fotky posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Tešíme sa.
Viac informácií vám radi poskytneme v TIC.