5 tvárí Hontu, tipy pre skvelý výlet v okolí Dudiniec

Dnes Vám priblížime blízke okolie Dudiniec, ktoré je plné jedinečných a čarovných miest, ktoré sa oplatí navštíviť a prácu šikovných ľudí, ktorí ho tvoria.

1. Hont, krajina viníc, ľochov a dobrého vína

Vinárstvo patrí medzi neodmysliteľnú súčasť regiónu, je pýchou a liekom tunajších obyvateľov. Skvelé prírodné podmienky, krajina zaliata slnkom, úrodná pôda predurčuje Hont k pestovaniu viniča a k vínnym skvostom, ktoré sú dnes vysoko cenené na národnej aj medzinárodnej úrovni.

Vo vinárskych obciach Vás pohostia vinári v typických vínnych pivniciach – ľochy, jedinečné svojho typu, ktoré sú samostatným typom človekom vyhĺbených skalných dutín.

Samotné DUDINCE majú skvelých miestnych vinárov, typické vínne pivnice a ponúkajú prvotriednu Peseckú leánku, regionálne klasiky zo starobylých samorodných vín a mnohé ďalšie odrody. Určite treba navštíviť aj vinársku obec SEBECHLEBY – STARÚ HORU, ktorá je vinohradníckou osadou, zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Ku hlavným pozoruhodnostiam Starej Hory patria nepochybne vínne pivnice kopané ručne do tufového podložia (sopečného pôvodu) a chyžky postavené nad nimi. Určite mi nedá nespomenúť ďalšie vinárske obce, ktoré pri návšteve Dudiniec treba navštíviť – TERANY, HONTIANSKE TESÁREDVORNÍKY, SÚDOVCE, HRUŠOV, či RYKYNČICE, kde vás miestny vinári s pohostinnosťou radi privítajú a dajú ochutnať lokálne skvosty.

 1a

STARÁ HORA - SEBECHLEBY

1b

1c

DUDINSKÉ PIVNICE - časť MEROVCE

 

 

2. Sídla bohatých zemepánov - Kaštiele

Kedysi boli skoro v každej hontianskej obci krásne sídla bohatej miestnej šľachty a zemepánov. Určite za zmienku stojí niekoľko kaštieľov - KAŠTIEĽ V SVÄTOM ANTONE, SÚDOVCIACH, HOKOVCIACH, HONTIANSKYCH MORAVCIACHči v HORNÝCH SEMEROVCIACH.

KAŠTIEĽ V SVÄTOM ANTONE je národná kultúrna pamiatka a dnes slúži ako múzeum. Zaujímavosťou je, že kaštieľ má symbolicky 4 vchody (ročné obdobia), 7 arkád (dni v týždni), 12 komínov (mesiace v roku), 52 izieb (týždne v roku) a 365 okien (dni v roku). Za stenami kaštieľa môžete obdivovať pôvodný historický interiér, ktorý odzrkadľuje spôsob života, vkus a záľuby jeho pôvodných majiteľov. Súčasťou kaštieľa je najväčšia poľovnícka expozícia na Slovensku.

 2a

KAŠTIEĽ V SVÄTOM ANTONE

(zdroj fotky: banskastiavnica.travel.sk)

Jeden z najkrajších parkov, ktorý bol v Uhorsku je už pri dnes zaniknutom kaštieli v SÚDOVCIACH, kde sa nachádza údajne najstarší strom zo zbierky drevín na Slovensku – ginko dvojlaločné. V obci nájdete aj rodinnú lisovňu olejov, výnimočnej kvality a chuti. Zažijete lisovanie naživo, ochutnáte 10 druhov regionálnych olejov.

SOVÍ ZÁMOČEK v ŽELIEZOVCIACH dodnes dýcha zaujímavou históriou. Múzeum, kde bol ubytovaný aj najpoetickejší rakúsky hudobný skladateľ Franz Schubert, dokumentuje okrem života slávneho skladateľa aj bohatú históriu mesta Želiezovce a jeho okolia. Môžete si pozrieť aj hrobku Esterházyovcov, či ochutnať slávnu Sacherovu tortu pečenú podľa takmer dvesto rokov starého receptu.

2b

2c

SOVÍ ZÁMOČEK V ŽELIEZOVCIACH

2d

OLEJ HONT - RODINNÁ LISOVŇA V SÚDOVCIACH

 

3. Skalné a keltské obydlia a Dúpence

Skalné obydlia v BRHLOVCIACH sú slovenským unikátom a vzácnym klenotom, o ktorom tuší len málo ľudí. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu. V súčasnosti sú tieto skalné obydlia pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a sú jediné, ktoré sú stale obývané. Ukrývajú v sebe jedinečnú vlastnosť – v lete chladia a v zime hrejú.

Obec Hontianske Tesáre, vzdialená 5km od Dudiniec, ukrýva vo svojich lesoch jedinečnú, turistickú atrakciu, tzv. TESÁRSKE DÚPENCE. Ide o pradávne skalné skrýše vytesané do strmého pieskovcového svahu. Nevšedné obydlia, ktoré po prvýkrát opísal známy slovenský polyhistor Andrej Kmeť, pravdepodobne slúžili ako útočiská ľudu pred Turkami, miestna tradícia ich však kladie ešte ďalej do minulosti – až do obdobia tatárskych bojov z prvej polovice 13. storočia.

3a

3b

TESÁRSKE DÚPENCE

 

Ak navštívite KELTSKÉ OBYDLIA a LIŠOV MÚZEUM, stanete sa súčasťou tradičného spôsobu života v Honte a keltského spôsobu života v Európe, či jedinečnej expozície s viac ako 400 druhmi výstavných masiek z celého sveta. Navyše máte možnosť občerstviť sa miestnym medom a obdariť sa ručnými regionálnymi výrobkami, ktoré zakúpite v miestnom obchodíku.

3c

KELTSKÉ OBYDLIA LIŠOV

3d

MÚZEUM MASIEK LIŠOV

 

 

4. Hrady a pevnosti, strážne veže

Hrady v Honte predstavovali akýchsi strážcov oblasti, ktoré sa týčili nad krajinou a dávali miestnym obyvateľom pocit istoty v krušných časoch nepriateľských nájazdov a tureckých vpádov.

Z najstarších hradov možno určite treba spomenúť BZOVÍK, ČABRAĎ, SITNO, LITAVA, ŽIBRITOV, MODRÝ KAMEŇ, LEVICKÝ HRAD, či ZVOLENSKÝ HRAD.

PEVNOSŤ BZOVÍK bol pôvodne kláštor vybudovaný v druhej polovici 12. storočia. K románskemu dvojvežovému kostolu pribudla v 15. storočí kláštorná budova s rajským dvorom a krížovou chodbou už v gotickom štýle. Gotickou úpravou sa iba čiastočne porušila pôvodná románska stavba kostola a kláštora. V 16. storočí bol za čias tureckej nadvlády opevnený. K pevnosti sa dostanete z obce Bzovík popri kostole, kde odbočíte na cestu vedúcu na obec Uňatín. Po tejto ceste pokračujete stále rovno popri domčekoch a pri druhej odbočke vľavo, zahnete na vedľajšiu poľnú cestičku, ktorá vedie priamo k zrúcanine. Priamo pred prístupový most sa dostanete aj autom.

4a

4b

PEVNOSŤ BZOVÍK

 

Ak navštívite práve túto oblasť Hontu, určite si nenechajte ujsť aj návštevu ČABRADSKEJ ZRÚCANINY, hradu ktorý nenadarmo nazývajú perlou Hontu, stojí v krásnom tichom a zelenom prostredí, kde si môžete vychutnávať pokoj plnými dúškami a nič naokolo vás rušiť nebude. Čabradská zrúcanina má svoj pôvod v 13. storočí, kedy bol hrad postavený za účelom ochrany ciest, ktoré viedli k banským mestám. Aj výbojní Turci sa ho v 16. storočí snažili niekoľkokrát potupiť, no nepodarilo sa im to. 

4c

HRAD ČABRAĎ

(autor fotografie: Karol Accipiter)

 

Ak vás zaujímajú strážne veže, približne 15km v Krupine sa nachádza VARTOVKA, strážna veža štvorcového pôdorysu vysoká približne 13 metrov. Postavená bola okolo roku 1564. Jej hlavnou úlohou bolo informovať o blížiacom sa nebezpečenstve, napríklad o blížiacich sa Turkoch alebo povstaleckých či cisárskych vojskách. V roku 2005 bolo dobudované turistické značenie z centra mesta, čo tiež prispelo k zviditeľneniu tejto unikátnej stavby, ktorá sa radí k posledným zachovaným strážnym vežiam na Slovensku. Dnes je Vartovka voľne prístupná a slúži ako rozhľadňa na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny. Peší prístup je z centra Krupiny po modrej značke. Príjemná prechádzka k nej trvá približne jednu hodinu. Prístupná je však aj autom.

4d

VARTOVKA - KRUPINA

(zdroj fotografie: www.regionhont.sk)

 

 

5. Svetové kultúrne dedičstvo - UNESCO

Strieborné banícke mesto zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO by ste si skutočne nemali nechať ujsť. Zažijete atmosféru magického STARÉHO ZÁMKU, ktorý je považovaný za kamennú kroniku Štiavnice. Banícku tradíciu mesta si môžete pripomenúť počas prehliadky 70m dlhej bane, alebo návšteve SLOVENSKÉHO BANSKÉHO MÚZEA a v historickom centre mesta natrafíte okrem množstva pamätihodností na čarovné kaviarničky a útulné miestne obchodíky.

5a

STARÝ ZÁMOK - BANSKÁ ŠTIAVNICA

(zdroj fotografie: www.leteckezabery.eu)

5b

NÁMESTIE SV. TROJICE - BANSKÁ ŠTIAVNICA

(zdroj fotografie: www.banskastiavnica.travel.sk)

 

Pre nadšencov turistiky je určite príťažlivá tisícovka v Štiavnických vrchoch – VRCH SITNO, ktorá však vôbec nie je náročná a zvládnuť by ste ju mali maximálne do 3 hodín. Zo skál na Sitne je jedinečný výhľad na celé okolie. Kultovou robí lokalitu POČÚVADLIANSKE JAZERO, jedno z najkrajších v regióne. Dá sa tu člnkovať a kúpať, na deti čaká gazdovská mini-zoo. Výstup na Sitno trvá 1,5 hodiny, výlet plánujte aspoň na pol dňa. ŠTIAVNICKÁ KALVÁRIA patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharfenberg, vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu.

5c

ŠTIAVNICKÁ KALVÁRIA

(zdroj fotografie: www.leteckezabery.eu)

 

 

Viac informácií o organizovaných výletoch, atraktivitách a zaujímavých miestach okolia, sezónnej ponuke výletov Vám radi poskytneme v turisticko informačnom centre :-)

 

 späť 

BALNEA Dudince

Liečivá dudinská minerálna voda je roky zdrojom návštev kúpeľného mesta Dudince. Jej unikátne zloženie dokáže naraz pomáhať ľuďom so srdcovo-cievnymi i pohybovými ochoreniami. Je to vďaka unikátnemu spojeniu oxidu uhličitého a sulfánu.

Aj preto sa združenie Balnea cluster rozhodlo vyvinúť kozmetické prípravky, ktoré túto unikátnu vodu obsahujú.

Kontakt

LORIN, spol.s r.o.
Ku Bratke 1, 934 05 Levice, SR

tel: 0905 971 967

e-mail: info@lorin.sk

 

BALNEA CLUSTER DUDINCE

Kúpeľná 109/8, 962 71 Dudince

tel: 0907 835 347

mail: riaditel@dudince.sk

Prevádzkovateľ e-shopu

LORIN, spol.s r.o.
Ku Bratke 1, 934 05 Levice, SR

Zapísaná v OR vedenom Okresným súdom Nitra, Oddiel: Sro, Vložka č.: 11843/N,

IČO: 36 535 788

DIČ: 2021479581

IČ DPH: SK2021479581

tel: 036 6315 521

 e-mail: info@lorin.sk

Balnea cluster Dudince © 2020 - Všetky práva vyhradené.